Co znamená zákaz volného pohybu pro naši vládu, víme z médií. Ale co znamená pro každého jednoho z nás?
Nejsme už léta zvyklí, že by nám takovýmto způsobem někdo diktoval, co smíme a co nesmíme. Z obrovské svobody, kdy jsme courali doslova po celém světe, jsme najednou odkázáni takřka k pobytu mezi 4 stěnami. Teror příležitostí a tlaků, spousta úkolů a závazků, které nestíháme a najednou…? Najednou nám nikdo a nic neurčuje, kam máme kdy přijít, čemu se věnovat. Přišli jsme o povinnosti, které byly často otravné, ale které každému z nás přirozeně určovaly rytmus dne, Co si s tím máme počít?
Je to situace, které přímo nabádá k tomu, abychom propadali alkoholu či jiným podobným šidítkům. Navíc jsem všichni trochu nervózní z toho, co bude. Tak se to vyloženě nabízí, to není rozhodně optimální. Přinášíme malé desatero nápadů, co dělat místo toho, abychom to doma přežili.
- Vzpomeňte si, na co všechno nemáte normálně čas a čemu jste se chtěli věnovat, kdybyste ho měli. Chtěli jste uklidit poličky, přemístit nábytek v obýváku, udělat si pořádek v mailech nebo dokumentech. Někomu z vás třeba už dlouho leží v hlavě nějaká myšlenka, kterou jste chtěli literárně nebo výtvarně ztvárnit… Nebo jen máte u postele několik knih, které jste si koupili a nestačili přečíst? Tak teď ten čas máte, tak s chutí do toho!
- Možná ale máte i nějaké pracovní úkoly, ty je třeba dávkovat a dobře rozvrhnout. Udělejte si seznam úkolů, kterým se chcete věnovat každý den a ten odškrtávejte.
- Cvičte pravidelně. Určitě někde máte nakoupeny lecjaké pomůcky z dob různých předsevzetí. Činky, gumy, podložky… Tak je vytáhněte a můžete začít. Nevíte jak? Ne youtube bude určitě sousta návodů. Stačí třeba 10 minut, několikrát denně.
- Choďte se občas projít. Já vím, je zákaz vycházení, ale třeba do parku si zajít můžete. Samozřejmě s rouškou. Je jaro, krásně tam svítí sluníčko, tak proč toho nevyužít? Nemáme se scházet s lidmi. Veverky to snad nepřenášejí.
- Chybí vám komunikce? Telefonujte si s přáteli, s rodinou. Přidejte se na facebooku do skupiny lidí s podobnými zájmy či starostmi a pokud zatím neexistuje, tak ji třeba založte. Určitě nebudete sami, kdo třeba řeší, jak zabavit děti nebo něco podobného. Třeba získáte cenné rady a nové přátele i do budoucna.
- Můžete-li se zapojit do nějaké bohulibé činnosti, která pomůže ohroženým nebo těm, kteří mají v momentální situace více starostí, než vy, udělejte to. Můžete šít roušky, natáčet o tom videa, můžete nabízet pomoc s nákupy či hlídáním dětí. Existují už i servery, kde můžete takovou pomoc nabídnout a dát na sebe kontakt těm, kteří to uvítají. Např. dobro.cz. Je to obdivuhodné kolik iniciativy jsou ochotni lidé v krizové době vyvinout.
- Omezte sledování aktuálních zpráv. Je dobré vědět, co se děje, co je nového, ale možná nemusíte trávit čas sledováním všech tiskových konferencí s Babišem ani znát dopodrobna počty nakažených v jednotlivých zemích. V zájmu zachování duševního zdraví je fajn, zabývat se také něčím jiným. Normálním.
- Čtěte třeba knížky, koukejte na filmy. Aero třeba nabízí za malý poplatek ke stažení filmy, na které jste třeba nestihli jít do kina. Spoustu možností nabízí ledaskdo i zdarma. Divadla se snaží vysílat on-line… Takže máte spoustu možností.
- Ale nezapomínejte na ty, které máte doma. Čas trávený nuceně doma je přece úžasnou příležitostí být spolu. Zahrajte si třeba nějakou stolní hru nebo si prostě sedněte a povídejte Schválně, kdy jste to udělali naposled?.
- Zaměřte se na příležitosti, které nám tato zcela neobvyklá situace přináší. Těch není málo, když se nad tím zamyslíte.
A hlavně se nenechte připravit o humor. To množství vtipů, které koluje mezi lidem! Je to úžasně úlevné, že si umíme dělat z věcí legraci. Zachovejme si to.
MUDr. Olga Kunertová