Kritika infiltrace
Česká televize odvysílala další díl populárního pořadu Infiltrace – Obchod s duší. Popisující zde praktiky různých šamanů.
Ti nabízejí za peníze propojení s duší zemřelého, čištění bytů od duchů, workshopy, na kterých můžete dosáhnout osvícení a propojit se s vesmírným vědomím a podobné věci. Souhlasím s tvrzením, že lidé v naší postmoderní době ztratili víru v tradiční představitele duchovna, avšak neztratili duchovní potřeby…
Zejména v situaci, kdy se stane něco tak tragického, jako je ztráta vlastního dítěte, jsme pak náchylnější věřit čemukoli a komukoli, kdo nám slibuje úlevu od bolesti. Proti tomu rovněž nelze nic namítat. Ráda bych se však ohradila vůči vyjádření MUDr. Honzáka ohledně služeb psychiatrů a psychologů pro pozůstalé.
„…tohle psychiatři nedělaj a psychologové neuměj.“
Podle Mého názoru nevystihl kolega jádro problému. Návštěvu psychiatra bych ani já pozůstalým nedoporučovala. Psychiatři jsou zde pro duševně nemocné a truchlení není nemoc. Je normální, že ztráta milované osoby bolí, že život bez její přítomnosti pozůstalému přestává dávat smysl. Dotyčný není po nějakou dobu zábavným společníkem, dokonce se společnosti vyhýbá, protože má mnohdy oprávněný pocit, že svoji bolest nemůže s nikým sdílet.
Může se stát, že se jako reakce na ztrátu milované osoby vyvinou u pozůstalého těžké stavy, které je možno nazvat depresivními. Pak je návštěva psychiatra na místě, ale jako první volbu, rozhodně ne. Psychologové „to možná všichni neumí“, ale většina z nich jsou současně psychoterapeuti. Příprava na provázení v době truchlení je součástí psychoterapeutických výcviků, psychoterapeuti jsou tedy na tuto činnost odborně připraveni.
Jenže klinických psychologů, tedy těch, kteří mohou nabídnout psychoterapii na pojišťovnu, je žalostně málo. Čekací doby jsou i ve velkých městech v řádu měsíců. Na venkově jsou tyto služby téměř nedostupné. Vedle nich působí v ČR cca tisícovka psychoterapeutů, kteří nabízejí své služby cash. Jelikož však psychoterapie není u nás stále zakotvena jako nezávislá profese, jsou tito soukromníci nuceni nazývat svou práci nejrůznějšími jmény, aby ji mohli provozovat na živnost. Proto je mezi nimi těžké odlišit tzv. zrno od plev. Jako psychoterapii dnes může nazývat svou práci i kdejaký šaman či kartářka.
Při výběru odborníka se lidem snaží pomoci Česká asociace pro psychoterapii. „Na našich stránkách www.czap.cz je k dispozici přehledný seznam certifikovaných psychoterapeutů, u nichž garantujeme, že splňují veškeré požadavky na tuto profesi,“ sděluje Jiří Drahota, předseda asociace. Psychoterapeut není automaticky každý psycholog a každý psychoterapeut není primárně psychologem. ČAP uznává jako kvalifikovaného psychoterapeuta odborníka s magisterským titulem z 16 oborů a absolvovaným psychoterapeutickým výcvikem, certifikovaným některou ze zastřešujících psychoterapeutických organizací (více na www.czap.cz).
Pravdou však zůstává, že psychická podpora pro pozůstalé není v našem státě žádnou samozřejmostí…
PRO Gaudia z.ú. je jednou z mála organizací, která se snaží svými silami tuto mezeru zaplnit. Psychoterapeuti organizace PRO Gaudia, z.ú. pomáhají v rámci projektu „Gaudia proti rakovině“ nejen vážně nemocným, ale i jejich blízkým a případně pozůstalým. Působí ambulantně v Praze a v Brně, ale i přímo ve vybraných nemocnicích (NMKSB – Nemocnice Pod Petřínem Praha, Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a na oddělení ORKO v nemocnici ve Znojmě).
Nově také poskytuje svoje služby on-line ve spolupráci s organizací Terap.io.
Na svoji práci si shánějí finance z dotací a darů, což není jednoduché, protože dlouhodobě nemocní, natož pozůstalí, nejsou u nás cílovou skupinou ani pro sociální služby..
MUDr. Olga Kunertová